Uzyskanie Rezydencji w Hiszpanii

nieruchomości w Hiszpanii - doradztwo

 

Co to takiego?

 

Rezydencją nazywa się prawo pobytu obcokrajowca na terenie Hiszpanii i, zwłaszcza jeżeli planujemy osiedlić się w słonecznym kraju na stałe, warto ubiegać się o nią jak najszybciej. Otrzymanie dokumentu rezydencji tożsame jest z formalizacją zamieszkania w Hiszpanii, co jest podstawą w załatwianiu kwestii formalnych, jak i spraw codziennych.
Posiadanie rezydencji uprawnia do zapisu dzieci do szkoły, prowadzenia konta bankowego z niższymi opłatami, otrzymania
Tarjeta Sanitaria Individual czyli publicznej karty zdrowia.

Pierwszy dokument rezydencji to tzw. zielona karta ważna przez okres 5 lat, po upływie których można ubiegać się o ponowne wydanie rezydencji – tym razem stałej. 

 

Czy mogę ubiegać się o rezydencję?

 

Ubiegając się o status hiszpańskiego rezydenta należy spełnić kilka warunków. Pierwszym z nich jest przedstawienie swojej stabilności ekonomicznej, czyli np. potwierdzenie zatrudnienia na terenie kraju czy otwartej działalności gospodarczej. Tyczy się to również działalności zawodowej zarejestrowanej poza Hiszpanią. W takim scenariuszu ubiegając się o rezydencję należy przygotować wykaz środków na rachunku bankowym w hiszpańskim koncie. 

W przypadku osób ubezpieczonych w publicznej opiece zdrowotnej jednego z krajów UE (oraz członków ich rodzin) – europejskich pracowników etatowych, kontraktowych czy emerytów istnieje możliwość transferu usług publicznych ze znamienia zasad UE. Realizuje się to poprzez załączenie odpowiedniego wniosku wydanego przez zakład ubezpieczeń społecznych.

 

Jak wyrobić rezydencję w Hiszpanii? 

 

Rezydenturę hiszpańską, kontrastowo względem numeru NIE możemy wyrobić jedynie przebywając w granicach Hiszpanii. Chcąc otrzymać dokument musimy stawić się w instytucji posterunku hiszpańskiej policji osobiście. 

Sprawdź szczegółowy proceder wyrabiania rezydentury wraz ze spisem potrzebnych dokumentów.

 

Rezydencja pobytowa zielona karta, a zmiana rezydencji podatkowej

 

Należy pamiętać, że brak zielonej karty nie przesądza o Twojej rezydencji podatkowej w Hiszpanii, natomiast może być jednym z czynników decydujacych o naszej rezydencji pobytowej w przypadku potencjalnych niejasności. Przebywając na terenie Hiszpanii przez okres dłuższy niż sześć miesiące (183 dni) jesteś klasyfikowany jako rezydent podatkowy, niezależnie czy posiadasz rezydencję pobytową czy jeszcze nie. 

 

Dlaczego warto wyrobić rezydencje? Historie naszych klientów

 

Pan Kazimierz przeprowadzając się jesienią do słonecznego Alicante chciał przenieść posiadane Polskie ubezpieczenie do Hiszpanii. Koniecznym do tego był komplet dokumentów tj.  Karta S1, zaświadczenie o emeryturze oraz wykaz z konta Hiszpańskiego o wpływu dochodów na konto. Dzięki wyrobionej rezydencji pracownicy naszej firmy mogli załatwić wszelkie formalności związane z życzeniem Klienta. Nasi doradcy podjęli kontakt z NFZ, zorganizowali tłumaczenie zaświadczenia emerytalnego przez hiszpańskiego tłumacza przysięgłego i wyręczyli Pana Kazimierza w pocztowym składaniu oświadczeń o zmianie adresu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

 

Pan Andrzej prowadzi dobrze prosperujący sklep meblowy online działający w pełni zdalnie, bez obecności właściciela w kraju. Ponad rok temu Pan Andrzej przeniósł się wraz z rodziną do Hiszpanii, a ostatnio podjął decyzję, że najwyższa pora sformalizować pobyt. Zależało mu zwłaszcza na wykupieniu ubezpieczenia oraz posłaniu córek – Pauliny i Hani do szkoły w hiszpańskim systemie edukacji. Pan Andrzej realizację wszelkich formalności związanych z jego planami zlecił Niezależnemu Doradztwu Art-Vida. Doradcy przeprowadzili konsultację z Klientem i jego małżonką Alicją, po czym nakreślili zarys kwestii prawnych, które należy załatwić. Pomogli także Klientom skompletować potrzebne dokumenty. Priorytetem było wyrobienie rezydencji bez której niemożliwym byłoby zrealizowanie planów rodziny. Doradcy pomogli w wykupieniu ubezpieczenia oraz wystąpili w imieniu Klientów o kartę S1 dla Pani Alicji w ramach asekuracji, dodatku do polisy ubezpieczeniowej. Konsultanci sporządzili i przekazali Klientom także listę szkół prywatnych z myślą o Paulinie i Hani. Ze względu na charakter działalności Pana Andrzeja jedynym dokumentem jaki mógł być okazany w kwestii zarobku był wyciąg z konta firmowego (7 000 zł na członka rodziny). Akt ślubu honorowany jako druk europejski, potrzeby do wyrobienia karty S1 doradcy Art-Vida zorganizowali drogą mailową, a następnie zlecili tłumaczenia dokumentacji oraz asystowali Klientom w urzędzie.

 

Pani Barbara pracuje w hiszpańskiej korporacji prawniczej i znając korzyści posiadania rezydencji ze strony prawnej postanowiła wyrobić rezydencję pobytową. Klientka nie zna języka hiszpańskiego, w pracy używa języka angielskiego, dlatego też procedura wyrabiania rezydencji wywoływała w Pani Barbarze wiele obaw. Doradcy Art-Vida zasugerował Klientce pełną asystę firmy, począwszy od skompletowania dokumentacji, przez jej tłumaczenie, po pełnomocnictwo w komunikacji z Seguridad Social i pozostałymi urzędami. Doradcy Art-Vida wsparli Klientkę w uzyskaniu zaświadczenia o zameldowaniu od Pana Adrián’a, u którego Pani Basia wynajmuje mieszkanie oraz asystowali jej podczas wyrabiania dowodu wpłat pensji na konto bankowe. Dzięki fachowej pomocy specjalistów tłumaczy oraz szybko skompletowanej dokumentacji Pani Barbara odebrała dokument rezydencji od ręki, dzięki czemu, między innymi udało jej się zaoszczędzić na opłatach za prowadzenie konta bankowego, ponieważ osób z rezydenturą hiszpańską nie dotyczy opłata formalna w wysokości około 36 euro na kwartał (niezależnie od banku).

 

Pani Eugenia i Pan Bruno dwa lata temu przeprowadzili się do swojego wymarzonego apartamentu w Torrevieja, gdzie spędzają emeryturę. Niedawno, w trakcie pandemii Państwo Eugenia i Bruno chcąc wrócić od rodziny w Polsce do swojego domu w Hiszpanii mieli niemały problem, ponieważ nierezydenci nie byli uprawnieni do przekroczenia granicy. Z racji, że są właścicielami hiszpańskiej nieruchomości oboje posiadają numery NIE, ale z artykułów Niezależnego Doradztwa Art-Vida dowiedzieli się, że mogą uzyskać rezydencję pobytową, która w przyszłości mogłaby uchronić ich przed podobnymi nieprzyjemnościami. Państwo Eugenia i Bruno skontaktowali się z znajomym im doradcą Art-Vida, który wspierał ich przy zakupie obecnego mieszkania. Po wstępnej konsultacji asystent przedstawił Klientom plan procedury wyrabiania rezydencji. 

Z racji, że małżeństwo pobiera emeryturę ze swoich rodzimych państw – Pani Eugenia z Polski, natomiast Pan Bruno z Niemiec, o zaświadczenia o pobieraniu emerytury z kont należało zwrócić się do urzędu ZUS w Polsce (Polacy mieszkający w Hiszpanii podlegają Zespołowi Ubezpieczeń Społecznych zlokalizowanemu w Rzeszowie) i odpowiedniej insytucji ubezpieczeniowej niemieckiej. Przy wystąpieniu o rzeczone dokumenty należy złożyć pisemną deklarację, by emerytura wpływała na rachunek hiszpański. O rezydenturę natomiast ubiegać się można po 3 miesiącach (3 wpłatach emerytury na konto) od otrzymania wspomnianych zaświadczeń. Doradca powiadomił Klientów, że z ramienia członkostwa Polski i Niemiec w Unii Europejskiej oboje mają prawo do publicznej opieki zdrowotnej w Hiszpanii, do której dostęp uzyskają poprzez wyrobienie Karty S1. Gdy Pani Eugenia i Pan Bruno otrzymali dokumenty drogą pocztową na swój adres, a asystenci Art-Vida upewnili się, że zaświadczenia trafiły także do odpowiednich instytucji, Klienci udali się po swoje rezydentury. 

 

Rezydencja? Warto! 

 

Proceder wyrabiania rezydentury hiszpańskiej może budzić niepokój, zwłaszcza dla osób nie znających języka. Wyobrażając sobie wycieczkę do hiszpańskiej instytucji ze stosikiem dokumentów pełnych słów, których znaczenia nie jesteśmy pewni, wolimy odłożyć sprawę na później. Jednak co się odwlecze to nie uciecze – w przeciwieństwie do korzyści, które tracimy a z jakich moglibyśmy korzystać będąc rezydentami. Specjaliści pracujący w Niezależnym Doradztwie Art-Vida wesprą Klienta na każdym z etapów procesu wyrabiania rezydentury niezależnie od napotkanych kłopotów, barier językowych czy zawiłości natury formalnej. Jeżeli chcesz uzyskać status rezydenta, ale obawiasz się przeprowadzać procedurę w Hiszpanii na własną rękę skontaktuj się z nami.